The Zimbabwe Music Awards AKA ZIMA Awards were held in Harare on the 29 October 2014, below is the list of winners on the night,, enjoy:-)

Best Traditional Music

Nominees

1. Mawungira Enharira – Ndodyiwa Nemakava
2. Ba Shupi- Dura
3. Jah Prazyah -Tsviriyo – Winner
4. Jah Prayzah- Kumbumura Mhute
5. Mokoomba -Rising tide

 

Best Contemporary Choral Music

Nominees

1. U.F.I Choir- Devine Solutions Vol 2
2. U.F.I Choir -Devine Solutions Vol 3
3. Women Praise -Wakanaka
4. Zimpraise -The covenant
5. U.F.I Choir -We Are Family Vol 1 – Winner

 

Best A’Capella

Nominees

1. Black Umfolosi -Summertime – Winner
2. Pastor J Munyanyi & VaEfeso Apostolic Church- Canaan
3. Samson Tavengwa -Inyasha
4. Tehillar Worshipers -Shungu Dzangu
5. Samson Tavengwa- NaJesu Zvinoita

 

Best Sungura Music

Nominees

1. Francoman (France Moyo)-Phuma Kimi
2. Somandla Ndebele- Zvemberi Makasa
3. Suluman- Syllabus – Winner
4. Romeo Gasa -Pin Code
5. Gonora Sounds -Wawacha

 

Best Hip Hop Music

Nominees

1. MMT MMT-LP
2. Trey XL- Fresh President
3. Tehn Diamond -Tehn Diamond – Winner
4. Stunner -Vatikomborera
5. K.L.A.P- Hip hop Mosaic

Best House Music

Nominees

1. Djembe Monks- Deep Love and Drums
2. Skaiva- Skaiva Singles
3. Khuxxman -Vumelani isangoma – Winner
4. Defined House- It’s Time
5. Dr Clarence- Mbiratronix house mix

 

Best R&B / Soul Music

Nominees

1. Varaidzo Nyakunyika- Varaidzo Singles
2. Jay Mashaire- Addiction
3. Sanii Makhalima -Evolution Reloaded
4. Tariro neGitare -Tariro neGitare
5. Audius- House of Stones – Winner

 

Best Afro Pop Music

Nominees

1.  Shingai Mangoma -Hokoyo
2.  Magen’a- Magen’a Music
3.  L Kat- Goodlife
4. Xtra Large -Large and in Charge
5. ExQ- Music bank – Winner

 

Best Dancehall Music

Nominees

ExQ- Music bank – Winner

Jimmy Wailer -Voice in the Waves
Shinsoman -No Doubt
Sniper Storm -Silver Bullet
Hebron Mash- Chigiyo Roots Revival

 

Best Jazz Music

Nominees

1. Prince Kudakwashe Musarurwa – Gogodera
2. Claire- Unleashed
3. Ruzivo and Clare Nyakujara -Ndega zvangu – Winner
4. Alexio Kawara -Tose
5. Malimbah -African Sun

 

Best Traditional Gospel Music

Nominees

1. Kudzi Nyakudya -Mabasa
2. Sis Thoe -Jehova Nkosi Yami
3. Mathias Mhere- Anoita Minana – Winner
4. Fungisai Mashavave -Social Facts
5. Pastor Olindah Marowa Ziwenga -Jehovah Tshuvah

 

Best Contemporary Gospel Music

Nominees

1. Sabastian Magacha -Tinaye Faithful God – Winner
2. Alexander Zinyongo -Open Heavens
3. Hick Gwarimbo -My Heart My Guitar
4. Pastor G- Unstoppable
5. Alexander Zinyongo -Gospel hour

 

Best Alternative Music

Nominees

1. Mzoe7- Mr Gagagugu The Moogunation
2. Yolanda Candice -Yolanda Candice
3. Selmor Mtukudzi- Expressions
4. Edith Weutonga -Kwacha
5. Cynthia Mare -Songs My Mother Loved – Winner

 

Best Collaboration

Nominees

1. Sani Makhalima ft Umsindo All Stars- Zvachose – Winner
2. Fungisai -Gore Rapera
3. Ngonie ft Tally B -Zvaunondiita so
4. Sabastian Magacha ft Bethany Pasinawako- 1+1
5. Madiz ft Nox- Anondisparka

 

Best Single

Nominees

1. DJ Stavo -Ingoma
2. Ngonie Kambarami -I Have Come a Long Way
3. Trevor Dongo -Handisi Kumira
4. Winky D -Pazvikona
5. Cynthia Mare -Zuvarimwe (Dai Zvaibvira) – Winner

 

Best Music Video of the Year

Nominees

1. Nick Compas -Ingoma DJ Stavo – Winner
2. Andy Cutta -Juice Box Alaina
3. Andy Cutta -Waiting for Love Blackbird
4. Bless Gatsi -Ndashamisika Trevor Dongo
5. Slimmerz Zvandadiwa Nox

 

Best Producer of the Year

Nominees

1. Macdonald Chidavaenzi -Eternity Trevor Dongo
2. T. Mann -The Singles Collection 2012 Various Artists
3. Russel Chiradza -This Is Hit Singles Various Artists
4. Mono Anatha -Brick 6 compilation Various Artists
5. Sani Makhalima -Evolution Reloaded Sanii Makhalima – Winner

 

Best Engineer of the Year

Nominees

1. Obediah Matulana -Isimbazu / Chimbadzo Obediah -Matulana – Winner
2. Warren H -Women of South Samora Women of south Samora
3. Dr Clarence- Mbiratronix House Mix Dr Clarence
4. Gabz Fire -Let Jah Rise Gabz Fire

 

Special Categories

 

Best Male

Nominees

1. Soul Jah Love- Ndini Uya uya – Winner
2. Shinsoman- No Doubt
3. Sniper Storm- Silver Bullet
4. Jah Prayzah- Tsviriyo
5. Sabastian Magacha – Tinaye Faithful God

 

Best Female

Nominees

1. Cynthia Mare – Songs My Mother Loved – Winner
2. Pastor Olinda Marowa Ziwenga- Jehovah Tshuvah
3. Edith Weutonga- Kwacha
4. Fungisai Mashavave- Social Facts
5. Clare- Unleashed

 

Best New Comer

Nominees

1. MMT- MMT LP
2. Davina Green – Davina Green
3. Malimbah- African Sun-Winner
4. Yolanda Candice- Yolanda Candice
5. Skaiva- Skaiva Singles

 

Album Of The Year

Nominees

1. Soul Jah Love- Ndini Uya Uya
2. Mathias Mhere- Anoita Minana
3 .Tehn Diamond- Tehn Diamond
4. UFIC We Are Family
5. Jah Prayzah- Tsviriyo – Winner

 

Best Duo/Group

Nominees

1. U.F.I Choir- We Are Family
2. Black Umfolosi- Summertime
3. Mawungira Enharira- Ndodyiwa Nemakava
4. Zimpraise- The Covenant
5. Malimbah – Winner